The Carlisle Mosquito Online

Friday, September 19, 2003

News

Carlisle Town Officials 2003-2004 Elected Town Officials
Term Expires
Moderator
Thomas Raftery 2004
Town Clerk
Irene Blake (Acting)
Selectmen 3 year terms
Douglas Stevenson 2006
Timothy Hult, Chair 2004
Richard A. Allison 2006
Vivian F. Chaput 2005
John W. Ballantine 2005
Board of Assessors 3 year terms
James C. Marchant, 2004
Chair
Charles Ferraro 2005
Bruce Hendrickson 2006
Board of Health 3 year terms
Linda Fantasia, Agent
Michael Holland 2006
Martha Bedrosian 2004
Lisa Davis-Lewis 2005
Housing Authority 5 year terms
Martin Galligan, Chair
Steven Pearlman 2005
Jack Bromley 2008
Alan P. Lehotsky 2007
Library Trustees 3 year terms
Mary M. Cheever 2004
Brook Farrell Cragan 2006
Felix Conti 2005
Planning Board 5 year terms
George Mansfield,
Planning Administrator
Richard Colman 2008
Louise Hara, Chair 2004
Phyllis A. Zinicola 2005
Thomas Lane 2004
Daniel Holzman 2006
Michael Abend 2007
David Freedman 2008
Carlisle School Committee
3 year terms
Suzanne Whitney Smith 2004
Paul E. Morrison 2004
David Dockterman,Chair 2006
Michael Fitzgerald 2005
Nicole Burkel 2005
Appointed Town Officials
Town Administrator
Madonna McKenzie
Town Accountant
Priscilla Dumka (Acting)
Town Counsel
Deutsch, Williams, Brooks, DeRensis, Holland & Drachman
Town Treasurer/Tax Collector
M. Lawrence Barton 2004
Superintendent of Public Works
Gary R. Davis 2004
Building Commissioner
Robert J. Koning 2004
Inspector of Plumbing, Gas Piping and Appliances
Joseph T. Green 2004
Assistant Electrical Inspector
Vincent Chant 2004
Assistant Building Inspector
John R. Minty 2004
Inspector of Animals
Sally A. Lakness 2004
Dog Officer
Robert A. Dennison 2004
Field Driver
Deborah A. Toher 2004
Keeper of Town Flags
Barbara Culkins 2004
Kimberly Ratcliffe 2004
Fence Viewers
Lawrence O. Sorli 2004
Keeper of Town Clock
Robert J. Koning, Jr. 2004
Procurement Officer
Madonna McKenzie 2004
Personnel Administrator
Madonna J. McKenzie 2004
Finance Director
Madonna J. McKenzie 2004
Assistant To Tax Collector
Linda Boucher 2004
ADA Task Force
David Flannery
Madonna McKenzie
Board of Registrars 3 year terms
Deborah Boule 2006
Seba K. Gaines 2004
Terese Hoffman 2005
Cable TV Committee
Darice Wareham, Chair 2004
Celebrations Committee 1year terms
Norman Fredkin, Chair
Douglas A. G. Stevenson
Barbara Culkins
Judy Larson
Father Thomas P. Donohoe *
Rev. Keith Greer*
*Ex-Officio
Communications Department
David Galvin 2004
David Flannery 2004
Community Preservation Act Committee
John Lee 2004
Maureen Tarca 2004
Katherine Reid 2004
John W. Ballantine, Jr. 2005
Caren Ponty 2005
Conservation Commission
3 year terms
Sylvia Willard,
Conservation Administrator
J. Thomas Brownrigg 2005
John D. Lee 2004
Jonathan Guy Beakley 2006
Peter Burn 2006
Roy Watson 2005
Patricia Smith, Chair 2005
open
Police Constable
Joseph R. Connell 2004
John Sullivan 2004
David Muscovitz 2004
David Galvin 2004
Scott Barnes 2004
Council on Aging 3 year terms
Elizabeth Jewell, Director
Susan Evans, Outreach Coordinator
Marjory Stickler, Chair 2004
Phyllis Moseley Goff 2004
Santo J. Pullara 2004
Edward Read, Jr. 2004
Natalie Ives 2006
James Elgin 2006
Jean Sain 2006
Verna Gilbert 2006
Joanne Willens 2005
Nadine Bishop 2005
Peggy Wang 2005
Cultural Council 2 year terms
Jennifer Brock 2005
Ann Carr 2005
Maria Conley 2004
Andrea Urban 2004
Historical Commission 3 year terms
Mary Ann Kitrosser,Chair 2004
Allen Dewing 2004
Madge H. Nickerson, Alt.. 2004
Barry Ganek 2005
Margaret Lewis Hilton 2005
David Chaffin 2004
Household Recycling Committee 3 year terms
Gary Davis
Robert Wallhagen 2006
Daniel Scholten 2006
Lois d'Annunzio 2005
Catherine Galligan 2005
Robert Peary 2006
Finance Committee 3 year terms
Bret Bero 2006
Lisa Jensen-Fellows,Chair 2004
John Nock 2006
David Trask 2004
Thornton Ash 2006
Deborah Belanger 2005
open 2006
Gleason Public Library Subcommittee
Linda M. DiBiase
Geoffrey T. Freeman
J. Steward Roberts
William H. Sullivan, Jr.
Sally L. Swift
Long Term Capital Requirements
Leonard Johnson, Chair 2004
George Fraser 2004
Peter Chelton 2004
Minuteman Home Care
Judith A. Post
Municipal Land Committee
3 year terms
John Lee 2004
Jane Anderson 2004
Katherine Reid 2004
Louise Hara 2004
Verna Gilbert 2004
Paul Morrsion 2004
Steve Pearlman 2004
John W. Ballantine, Jr. 2004
Personnel Board 3 year terms
JoAnn F. Driscoll, Chair 2004
Nancy Kuziemski 2005
Doris Jafferian 2006
Recreation Commission 3 year terms
Maureen Q. Tarca,Chair 2005
Norm Lind 2005
Allen Deary 2005
Mark Spears 2006
Michael Brophy (alternate) 2006
Representative to Hanscom Field Advisory Commission
Steve Lerner 2006
Representative to Metropolitan Area Planning Council
Vivian F. Chaput 2005
Representative to Minuteman Regional Vocational HS
open
Pump and Well Inspector
Ralph Metivier 2004
School Building Committee
Paul Morrison, Chair 2004
Steven Moore 2004
Robert Pauplis 2004
Christie Barbee 2004
Peter Stuart 2004
Daniel Cook 2004
Jan Burke 2004
Trails Committee 3 year terms
Louise Hara 2004
Verna Gilbert 2006
Marc Lamere 2006
Stephen P. Tobin 2004
Robert Eaton 2006
George Fardy 2005
Berton Willard 2005
Veteran's Agent
Kenneth L. Buffum 2004
Youth Commission 3 year terms
Kathleen A. Hassey 2004
Nicole Bloomfield 2006
James Harris 2006
Kim Donovan 2005
Karen Huntress 2005
Board of Appeals 3 year terms
Terry O. Herndon, Chair 2006
Scott Batchelder 2004
Harold S. Sauer 2005
Shann Kerner (Assoc) 2004
Cynthia Nock (Assoc) 2005
Advisory Committees
Conservation Restriction Advisory
Committee
Wayne Davis 2004
J. Thomas Brownrigg 2004
Nick d'Arbeloff 2004
David Kelch, Chair 2004
Ken Harte 2004
Eunice Knight 2004
Gorden Means 2004
Scholarship Advisory Committee
Sally Coulter 2004
Michael Fitzgerald 2005
Diane Powers 2005
Senior Tax Program Committee
John Speidel 2004
Elizabeth Jewell 2004
Susan Evans 2004
Nadine Bishop 2004
State Park Advisory Committee
Susan S. Emmons
Norma Japp
Thornton L. Ritz
George E. Senkler II
Deborah Toher
Joseph Toscano
Wireless Application Advisory Committee
Paul Gill 2004
David Keast 2004
Fontaine Richardson 2004
Eric Blum 2004
Bike/Ped. Safety Advisory Committee
Tim Eliassen 2004
Heather Hedden 2004
Gwyn Jones 2004
Art Milliken 2004
John Bakewell 2004
Eileen Faber 2004
John Troast 2004
Financial Audit Group
Madonna J. McKenzie 2004
Timothy F. Hult 2004
M. Lawrence Barton 2004
Revenue Enhancement Committee
John Kaufman 2004
Larry Bearfield 2004
Frank Golis 2004
Lisa Jensen-Fellows 2004
Bret Bero 2004
Roy Watson 2004

2003 The Carlisle Mosquito